Kształt paznokci – jaki wybrać? Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Kształt paznokci – jaki wybrać? Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Najczęściej każda z nas wie, czego chce i wie, jaki kształt paznokci lubi nosić najbardziej! Jednak nie każdy z nich pasuje do każdej płytki. Jak wybrać kształt paznokcia dla siebie lub dla klientki, czym się kierować i na co zwracać uwagę? O tym napiszę w poniższym artykule, także zapraszam Cię do dzisiejszej lektury:)

Najpopularniejsze kształty paznokci

Na początek zajmiemy się tym, jakie są kształty paznokci naturalnych i czym się one charakteryzują. Pod każdym kształtem znajdziesz zdjęcia, które go przedstawiają.

1. Kwadratowe paznokcie - końcówka, czyli tzw. wolny brzeg paznokcia opiłowany jest na prosto.

kwadratowe paznokcie

2. Paznokcie migdałki - są to, jak sama nazwa wskazuje, paznokcie w kształcie migdałków.

paznokcie migdałki - kolaż

3. Owalne paznokcie - to kształt pomiędzy zaokrąglonym kwadratem a migdałkiem.

owalne paznokcie

4. Squoval - zaokrąglone kwadraty.

paznokcie squoval

Jak piłować kształty paznokci? Praktyczne tipy

Zastanawiasz się, jak wykonać poszczególne kształty prawidłowo? Przede wszystkich zacznijmy od tego, czym je piłować, bo to bardzo ważne. Paznokcie naturalne należy piłować gradacją delikatną, czyli np. Mars 320/320, do paznokci twardszych lub u stóp możemy użyć trochę mocniejszego pilnika, jak np. My Personal File, który świetnie sprawdzi się też jako prywatny torebkowy ratownik;) Dlaczego nie możemy używać mocniejszych pilników? Odpowiedź jest prosta - naszym zadaniem jest ich delikatne skrócenie, a nie poszarpanie. Od mocniejszej gradacji paznokieć będzie mocno naruszony i podatny na późniejsze rozdwajanie i łamanie się. Znasz już ogólne zasady, przejdziemy teraz do szczegółów. Każdy z kształtów wymaga, abyś przestrzegała konkretnego sposobu piłowania. Postaram się opisać te sposoby poniżej.

Jak wypiłować paznokcie na kwadrat?

Prostą końcówkę piłujemy, trzymając pilnik prostopadle do paznokcia, ale! delikatnie pochylony w stronę piłującego, pod kątem ok. 10 stopni. Ma to na celu uzyskanie końcowego efektu prostej końcówki, patrząc na paznokieć z każdej strony. Jeśli nie przechylisz delikatnie pilnika, wtedy patrząc na dłoń będziesz widziała końcówkę w kształcie litery U. Także nie zapomnij następnym razem delikatnie przechylić pilnik. Boki w tym kształcie powinny być do siebie równoległe, a narożniki wraz z końcówką tworzyć prostokąt, nie trapez! Spiłowywanie boków powoduje zbliżenie się do kształtu trumienki, który to nosi się na paznokciach trochę dłuższych. Kwadratowych paznokci nie powinny nosić osoby o szerokiej i krótkiej płytce naturalnej. Obecne trendy wskazują, że kwadraty ponownie są najmodniejszym kształtem, jednak jak wiemy, moda nie zawsze łączy się z rzeczywistością, bo nie każdemu pasuje to samo.

Jak piłować paznokcie na kształt squoval?

Wszystko wykonujemy dokładnie tak samo jak w kwadratowym kształcie, jedynie na koniec delikatnie zaokrąglamy narożniki.

Paznokcie migdałki - jak piłować?

Aby uzyskać idealne migdałki, przede wszystkim musisz pamiętać, że końcówka nie może być całkowicie piłowana od spodu. To najczęstszy błąd, jaki popełniają kursantki na moich szkoleniach. Piłowanie migdałka dzielimy na trzy etapy: pierwszy z nich to trzymanie pilnika prostopadle do narożnika paznokcia i skrócenie ich z obu stron do pożądanej długości. Drugi ruch - trzymając pilnik prostopadle do wolnego brzegu, delikatnie muskamy i piłujemy ruchem półokrągłym po całej długości. Trzeci i ostatni ruch to piłowanie od spodu, ale bardzo delikatnie! Połóż pilnik pod paznokciem i wyrównaj jedną stronę do drugiej, nic więcej! Piłując w ten sposób, powinnaś uzyskać doskonałe migdałki. Ten kształt świetnie sprawdzi się do smukłych palców i paznokci. Pamiętaj, że czubek w migdałku nie powinien być ostry, to bardzo źle wygląda na krótkich paznokciach.

Jak piłować owalne paznokcie?

Owal to kształt, który osobiście uwielbiam nosić. Jest lekko zaokrąglonym kwadratem. Końcówkę piłujemy na prosto, a następnie lekkim muskaniem, ruchem półokrągłym zaokrąglamy narożniki do ostatecznego wyglądu. Świetnie sprawdzą się u osób o kruchych i łamliwych paznokciach, które dużo pracują dłońmi. Jest najmniej podatny na wszelkie złamania. Moim zdaniem ten kształt paznokci jest najbardziej naturalny i wygodny w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli nie próbowałaś, sprawdź to;)

Jak dobrać kształt paznokci?

Jaki kształt nadać paznokciom, aby pasował do konkretnej płytki? Najprościej to określić, patrząc na paznokcie na żywo. Na pewno każda stylistka z dużym doświadczeniem potrafi wybrać odpowiedni kształt w ciągu pierwszych 10 sekund:) Jeśli natomiast masz mniejsze doświadczenie albo nie jesteś stylistką paznokci, podpowiem Ci kilka wskazówek. Musisz zwrócić uwagę na:

  • kształt skórek - taka sama powinna być końcówka. Czyli jeżeli widzisz prosty kształt skórek z zaokrąglonymi narożnikami, odpowiedni będzie owalny, squoval lub kwadratowy paznokieć. Migdałek będzie wyglądał dobrze tylko w wersji dłuższej.
  • długość paznokci - im dłuższe, tym na więcej można sobie pozwolić. Króciutkiej płytki o przyrośniętym hyponychium nie opiłujemy do kształtu migdałka, tylko do kwadratu, squoval i owalu. Paznokcie wcześniej ogryzione, czyli bardzo skrócone, możemy opiłować tylko na owal. Natomiast do dłuższej płytki śmiało możemy wybrać migdałki.
  • szerokość paznokci - tutaj musimy wziąć pod uwagę również długość! Szerokich i krótkich paznokci w żadnym wypadku nie można piłować w wąski migdał lub kwadrat, wyglądałoby to karykaturalnie. Szczupłe paznokcie o dłuższej naturalnej płytce mogą pozwolić sobie na niemal każdy kształt.

Zapewne patrzysz teraz na swoje paznokcie i próbujesz ocenić, jaki kształt byłby najlepszy:) Jeśli po przeczytaniu powyższych wskazówek nadal nie wiesz, co wybrać, mam dla Ciebie prosty test do zrobienia:

Zapuść trochę paznokcie, opiłuj je na kwadrat, pochodź z nimi kilka godzin. Następnie opiłuj na owal, również pochodź z nimi kilka godzin i na koniec opiłuj na migdał. Porównaj każdy z kształtów ze sobą. Który wyglądał najlepiej? A przede wszystkim - z jakim było Ci najwygodniej? Ten wybierz na co dzień! Paznokcie powinny być dla Ciebie pięknym dodatkiem, a nie utrudnieniem, dlatego jeżeli trendy wskazują np. na noszenie długich kwadratów, ale Ty ich nie lubisz, to ich nie noś! Wybieraj zawsze to, co lubisz:)

Idealny kształt paznokci hybrydowych i żelowych. Polecane kształty

Rekomenduję dobieranie kształtu paznokcia do naturalnej płytki (zgodnie ze wskazówkami, o których przeczytałaś powyżej), zamiast do techniki wykonania paznokci. Jeśli opiłujesz je tak, że będą pasować do płytki, doskonale wyeksponują każdy rodzaj i styl manicure.

Modne kształty paznokci 2021

Jak już wspominałam, w tym roku najmodniejszy kształt to krótkie paznokcie kwadratowe. Zbudowanie takich paznokci będzie bardzo łatwe dzięki szablonom ReformA. Przezroczyste Universal Nail Form Clear sprawdzą się szczególnie w technice żelowej i akrylożelowej, a kolorowe Universal Nail Form właściwie w każdej.

Ładny kształt paznokci - podsumowanie

Kształt paznokci to temat rzeka. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jakie są kształty odpowiednie dla krótkich paznokci, jak je uzyskać i jak dobrać właściwy do konkretnej naturalnej płytki, aby zagwarantować najpiękniejszy wygląd dłoni.

Na koniec chciałabym nadmienić o kilku kształtach, jakich nie powinna nosić żadna kobieta w wersji krótkiej:

  • trumienki - są to paznokcie kwadratowe z wypiłowanymi bokami do trapezu, ten kształt nadaje się tylko i wyłącznie do długich paznokci.
  • szpice - bardzo często podczas pracy w salonie spotykałam się z piłowaniem przez klientki paznokci do tego kształtu. Niestety wiązało się to z mocnym wypiłowywaniem boków, co później bardzo ciężko wyprowadzić do prawidłowego zrostu. Paznokcie w kształcie szpica powinny mieć długość kilku centymetrów, nie 1 cm.
  • ballerina - ten kształt ma mnóstwo wersji. Jedne osoby mylą go z trumienką, inne wymyślają coś nowego. Jak on powinien wyglądać prawidłowo? Ten i kilka innych kształtów opiszę w artykule "Kształty paznokci przedłużonych".

Reasumując, prawidłowe piłowanie paznokci jest kluczowe dla ich zdrowia i estetyki. Oto kroki, które pomogą ci prawidłowo uformować paznokcie:

  1. Wybierz odpowiednią pilniczkę: Zaleca się użycie pilnika o drobnoziarnistej powierzchni, szczególnie dla naturalnych paznokci. Pilniki szklane lub ceramiczne są delikatniejsze dla paznokci niż metalowe.

  2. Pilnuj kształtu paznokci: Zdecyduj, jaki kształt paznokci preferujesz. Popularne kształty to owalny, migdałowy, kwadratowy (square), zaokrąglony kwadrat (squoval), trumienka (ballerina coffin) lub stiletto.

  3. Piłuj w jednym kierunku: Zamiast piłować tam i z powrotem, co może powodować rozdwajanie się i łamanie paznokci, piłuj w jednym kierunku od boku do środka. To zapewnia gładkie i równomierne krawędzie.

  4. Zachowaj umiar: Nie piłuj zbyt agresywnie. Delikatne ruchy zapewnią kontrolę nad kształtem i nie uszkodzą płytki paznokcia.

  5. Nie zaokrąglaj zbytnio narożników: Szczególnie przy kształcie kwadratowym, zbytnie zaokrąglanie narożników może prowadzić do wrastania paznokci.

  6. Kontroluj długość: Regularne piłowanie jest również sposobem na utrzymanie odpowiedniej długości paznokci. Długość powinna być dostosowana do Twojego stylu życia i pracy dłoni.

  7. Wykańczanie: Po uzyskaniu pożądanego kształtu i długości, delikatnie zmatuj powierzchnię paznokcia blokiem polerskim, aby wygładzić wszelkie nierówności. Następnie nałóż olejek na skórki i odżywkę na paznokcie, aby je nawilżyć i wzmocnić.

Porady

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz

Blog

RSS

Kategorie

Przewodnik po trendach paznokciowych. Nail Trends 2024.

Przewodnik po trendach paznokciowych. Nail Trends 2024.

Przewodnik po trendach manicure na 2024 rok zawiera najgorętsze style: Soap Nails z subtelnymi, mydlanymi wzorami, Coquette Nails, które łączą zmysłowość z elegancją, Balletcore Nail...

Czytaj więcej
Kolorowe bazy do paznokci.

Kolorowe bazy do paznokci.

Odkryj największą liczbę kolorów baz na rynku ! Kolorowe bazy hybrydowe do stylizacji paznokci to produkty łączące właściwości wzmacniające bazy do manicure i pedicure hybrydowego...

Czytaj więcej