Dzięki Waszej pozytywnej opinii na temat poprzednich dwóch Słowniczków, postanowiłam napisać kolejne. Zajmiemy się w nich różnymi tematami. Dzisiaj objaśniam kilka najczęściej używanych, ciekawych produktów. Zaczynamy.

1. Autoklaw

Zacznę od niego, gdyż jest to totalny must have każdej stylistki! Jest to sprzęt, w którym należy sterylizować narzędzia po każdym ich użyciu, uprzednio je oczyszczając z resztek nabłonka etc. i dezynfekując np. preparatem Strizerex. Jeżeli Twoja stylistka go nie posiada, uciekaj ;)

2. Kopytko

Nie chodzi tu o końskie kopyta tylko o metalowe narzędzie do odsuwania skórek. To właśnie jego używa stylistka do prawidłowego odepchnięcia narośniętych skórek na naturalnej płytce paznokcia. Kopytko powinno być z tworzywa stali chirurgicznej i zawsze wysterylizowane przed kolejnym użyciem.

3. Bonder

To określenie firmowe, może być to produkt bazowy, np. baza pod żel, ale również primer, np. Ultrabond Primer, który służy jako dwustronna taśma pomiędzy paznokciem naturalnym a materiałem żelowym/akrylowym/hybrydowym. Na pewno jest niezbędny do wykonania każdej stylizacji.

4. Buffer

To pilnik o wysokiej gradacji, np. 600/2000. Służy do wygładzenia nierówności powstałych po zwykłym pilniku w trakcie np. nadawania kształtu przedłużonym paznokciom lub do zmatowienia naturalnej płytki przed położeniem bazy. Kształt buffera jest taki sam jak pilnika - podłużny.

5. Kostka

Służy też do piłowania. Można nią zastąpić buffer, jest to jego tańsza wersja, jednak ma mniejszą wytrzymałość i mniej wygodnie się ją trzyma w trakcie piłowania. Zazwyczaj bywa w gradacji 100/100 i taka jest za ostra do matowienia paznokci naturalnych. Wybieraj taką o gradacji np. 240/240.

6. Płyn zmiękczający skórki

Na rynku są takowe płyny w formie zarówno rzadkiej, jak i gęstej, jednak te drugie już dawno powinny odejść do lamusa. Taki płyn w ReformA nazywa się Cuticle Remover i ma rzadką konsystencję. Służy nam do zmiękczenia skórek, aby w bardzo prosty sposób, nienaruszający struktury paznokcia, można było je odsunąć kopytkiem, np. Rhino, a następnie wyciąć cążkami. Preparat ten nakłada się nie dotykając do paznokcia i skóry, opakowanie jest identyczne jak do wody utlenionej, więc zapewne kojarzysz, jak wygląda. Dzięki takiej budowie możesz punktowo zakroplić go w dane miejsce.

7. Oliwka do paznokci

Oliwka do paznokci to niezbędnik każdej kobiety! Dzięki właściwościom olei zawartych w oliwce, nasze skórki nigdy nie będą suche, postrzępione i nie będą się zadzierać. Tak niewiele potrzeba, a jednak wiele kobiet jej nie stosuje. Wystarczy rano lub przed spaniem posmarować skórki wokół paznokci i efekt będzie murowany! Jeśli wykonujesz zawód, który naraża Twoją skórę dłoni na przesuszenie, polecam używać jej dwa razy dziennie.

8. Hybryda

Hybryda to drugi produkt, zaraz po zwykłym lakierze do paznokci, jaki zawojował rynek na całym świecie. Dosłownie! Lakier hybrydowy to inaczej żel w butelce z pędzelkiem. Jest to produkt światłoutwardzalny, jednak całkowite jego utwardzenie może odbyć się tylko w specjalnie do tego przeznaczonych lampach do żelu: ze światłem UV lub LED. Czas utwardzania danego lakieru zawsze uzależniony jest od lampy jakiej używamy, jest to od 20 sekund do nawet 3 minut w bardzo słabych lampach. Mamy ogromnie duży wybór kolorów lakierów hybrydowych, inaczej zwanych też: z angielskiego „Gel Polish”, z rosyjskiego „Gel Lack”. Poza kolorami mamy też mnóstwo rodzajów baz oraz topów.

Profesjonalne hybrydy sprzedawane są przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się produkcją kosmetyków do paznokci. Jednak ze względu na ich popularność i to, że każda kobieta jest w stanie pomalować sobie nimi paznokcie w domu, możemy zauważyć, że są również sprzedawane w sklepach z żywnością, jak i odzieżą. Należy pamiętać, że te produkty nie są wykonane z taką starannością i dbałością jak te w firmach profesjonalnych. Hybrydy są kompatybilne zarówno z żelem, jak i akrylem, dzięki czemu paznokcie wcześniej przedłużone jednym z w/w materiałów z powodzeniem możemy pomalować dowolnym kolorem hybrydowym. Hybrydę można zdjąć z paznokci na trzy sposoby: najbardziej domowy to rozpuszczenie w acetonie, czego się nie poleca, gdyż narażamy skórę i paznokcie naturalne na przesuszenie po acetonie, drugi to spiłowanie pilnikiem – to trzeba robić delikatnie, aby nie uszkodzić naturalnej płytki, a ostatni przeznaczony tylko dla profesjonalistów to spiłowanie za pomocą frezarki i specjalnie do tego przeznaczonych frezów. Jeśli szukasz więcej informacji o hybrydach, zajrzyj do naszych artykułów:

Paznokcie hybrydowe krok po kroku. Jak zrobić hybrydy?

Jak zrobić matowe paznokcie hybrydowe? Poradnik krok po kroku

Lakiery hybrydowe do salonu kosmetycznego od ReformA Beauty Systems

9. Szablony

Szablony, czyli papierowe lub plastikowe naklejki – tak je określają najczęściej klientki salonów. Jest to doskonały zamiennik wcześniej używanych tipsów, jakie przyklejało się na paznokieć od danego miejsca, aby następnie nanieść na niego materiał żelowy lub akrylowy. W ten sposób można było nosić długie paznokcie, tzw. tipsy. Niestety właśnie to one przypominają – sztuczne tipsy. Dzięki szablonom, które dopasowuje się do danej płytki, jej kształtu, zrostu, jak i budowy, można wymodelować bardzo naturalnie wyglądający długi paznokieć, jak i oczywiście krótki. Prawidłowa technika podkładania szablonów nie jest łatwa, ale zdecydowanie każdy jest w stanie ją opanować. Szablony, inaczej zwane też formami, występują w dwóch rodzajach: papierowe – przeznaczone do każdego materiału oraz plastikowe – te zostały wymyślone specjalnie na użytek żeli oraz akrylożelu, który wymaga przepuszczenia światła od spodu paznokcia, aby materiał się utwardził.

10. Pędzle

Jest ich ogromna ilość, a każda pasjonująca się swoją pracą stylistka paznokci czy inna artystka przeszła przez setki różnych pędzli. Osobiście miałam swojego czasu fioła na ich punkcie, testowałam każdy, jaki wpadł mi w ręce, mam zbiór ponad 500 różnych, a używam tylko ok. 20 z nich. Stylistce paznokci pędzle potrzebne są do modelowania żelem, akrylem, akrylożelem, jak również do zdobień. Pędzle mają przeróżne włosie, już tłumaczę, które z nich są najlepsze i dlaczego. Do akrylu jedynym najlepszym obecnie wyborem jest pędzel z włosiem kuny, tzw. Kolinsky 100%. Jest najdelikatniejszy i gładszy od innych, dzięki czemu akryl nie klei się do włosia podczas uklepywania go.

Do żelu tak naprawdę używać możemy wszystkiego. To materiał, który ma cały czas taką samą konsystencję, a jego utwardzanie odbywa się w lampie, więc możemy go rozkładać pędzlem z włosiem sztucznym, jak i naturalnym, a nawet tzw. sondą. Akrylożel zachowuje się dokładnie tak samo jak żel. Jedyne, co mogę polecić, to wybrać pędzel, który z jednej strony ma szpatułkę, a z drugiej włosie pędzla, np. pędzle Reforma AcrylicGel (trzy różne wielkości #4, #6, #8). Dzięki takiej ich budowie po wyciśnięciu materiału z tubki bez problemu, w łatwy sposób odetniemy go szpatułką, nałożymy na paznokieć, a następnie pędzlem rozprowadzimy do pożądanego kształtu.

Dziesięć – dokładnie tyle produktów dzisiaj poznałaś. Daj znać w komentarzu, jakie inne produkty Cię interesują, a w kolejnej części postaram się Ci je przybliżyć :)